Felgi borzęcki

Obręcze ze stopów lekkich.

 

Są podstawowym elementem koła samochodowego. Stanowią one alternatywę dla standardowych felg stalowych. 

 

Ale jakie są ich zalety??

 

 

 • Niska waga. Ta cecha wpływa na mniejsze obciążenie i zużycie elementów zawieszania (mniejsza masa nieresorowana auta). Uyzkanie masy mniejszej od stalowej możliwe jest metodą kucia lub obrotowego rozciągania. Klasyczne felgi ze względu na ilość materiłu jest cięższa od felgi salowej
 • wygląd - atrakcyjny uzależniony od preferencji właściciela. 
 • 2x większa dokładność wykonania 
 • lepsza wentylacja i chłodzenie elemntów hamulcowych.

 

Stop aluminium

 

Felgi aluminiowe powstają w procesie odpowiedniego kształtowania stopu aluminium. Najczęsciej stowane metody:

 1. odlew grawitacyjny
 2. odlew niskociśnieniowy
 3. rozciąganie obrotowe
 4. skręcanie 
 5. kucie

 

Podstawowe parametry felg

 

 1. Rozstaw śrób - np: 5x120 (zazwyczaj BMW). - pierwszy wymiar to liczba otworów. Drugi to średnica okręgu w milmetrach na jakim są otwory osadzone. Zmiana rozstawu jest czasem możliwa przez specjalne dystanse.
 2. szerokość i średnica - Dobierane odpowienio do auta. Na tej podsawie dobieramy opony. Przykład wymiaru: 195/65/R15. Szerokość 195 mm, 65: wskazuje profil opony, czyli związek pomiędzy wysokością boku oraz szerokością przekroju opony. W naszym przykładzie wysokość boku stanowi 65% szerokości opony. Im mniejszy ten stosunek, tym niższy bok. Średnica felgi 15 cali - wymiary w Eutopie podawane w calach (w USA w centymetrach)
 3. Uwaga: im niższy bok, tym lepsze prowadzenie na zakrętach; w tym przypadku komfort jazdy jest mniejszy. 
 4. ET - odsadzenie - wartość podawana w mm - odległość powierzchni montażowej felgi od środka symetrii. Wartość decyduje o położeniu koła w nadkolu. Prawidłowo dobrany wymiar sprawia, że koło nie zaczepia o błotniki, halmulce i inne lelemnty zawieszenia - dystanse są w stanie zmienić wymiar.
 5. średnica otworu centralnego - w mm - otwór w feldze , który powinien być idealnie dopasowany do kołnierza centrującego na pisaście pojadu. Źle dobrany wymiar powduje wibracje. Możliwa jest redukcja otworu specjalnymi pierścieniami centrującymi. 
 6. nośność - wartość podawana w kg - dobierana do masy pojazdu
 7. Kształt styku elementu mocującego. Felgi mocujemy do auta śrubami lub nakrętkami ale tu wyróżniamy trzy typy: stożkowa, kulista i płaska.
WikiFelga
gallery/mechanics-424130_1920
gallery/tire-114259_640
gallery/d7b5c11d0e5300b058318d5863d119d2
gallery/ad4332a4c3595a80f8ec408a77fd32a1